ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ
Про проведення громадського обговорення проєкту розпорядження начальника Іванівської селищної військової адміністрації
“Про перепрофілювання (зміни типу) та зміну назви Іванівського ліцею №1 Іванівської селищної ради Херсонської області
1. Найменування організатора громадського обговорення: Іванівська селищна рада (Іванівська селищна військова адміністрація) Херсонської області.
2. Мета: врахування думки жителів селища Іванівка Іванівської територіальної громади, працівників Іванівського ліцею №1 щодо:
- перепрофіліювання (зміни типу) та зміну назви Іванівського ліцею №1 Іванівської селищної ради Херсонської області.
3. Документ, винесений на громадське обговорення:
Проєкт розпорядження начальника Іванівської селищної військової адміністрації «Про перепрофілювання (зміни типу) та зміну назви Іванівського ліцею №1 Іванівської селищної ради Херсонської області»
Нормативне забезпечення:
Стаття 143 Конституції України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Стаття 25 Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти зобов’язаний у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжувати навчання на відповідному рівні освіти.
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради.
Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні, сільські ради відповідно до вимог законодавства.
Ліцеї можуть бути утворені та здійснювати освітню діяльність за умови дотримання вимог цього Закону, ліцензійних умов та положення про ліцей, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти.
У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.
Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
-початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
-гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
-ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа, або як структурний підрозділ гімназії.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
Як виняток, за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти.
Підпункти 3, 4 пункту 3 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про освіту»:
3) навчання учнів за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти починається:
для початкової освіти - з 1 вересня 2018 року;
для базової середньої освіти - з 1 вересня 2022 року;
для профільної середньої освіти - з 1 вересня 2027 року.
4) з 1 вересня 2027 року строк здобуття профільної середньої освіти усіма здобувачами освіти становить три роки. Запровадження освітніх програм базової середньої освіти до 2022 року та/або профільної середньої освіти до 2027 року в межах дванадцятирічної повної загальної середньої освіти можливе за рішенням Кабінету Міністрів України, за умови наявності відповідного стандарту базової або профільної середньої освіти та відповідної типової освітньої програми;
Стаття 103-2 Бюджетного кодексу України: Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.
Розпорядження начальника Херсонської обласної військової адміністрації від 27 лютого 2025 року № 105 “Про затвердження перспективного плану формування мережі закладів загальної середньої освіти, що надаватимуть послуги профільної середньої освіти у Херсонській області з 2027 року”, яким затверджено перспективний план формування мережі закладів загальної середньої освіти, що надаватимуть послуги профільної середньої освіти у Херсонській області з 2027 року.
Постанова Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. № 996 “Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики” Консультації з громадськістю проводяться з метою залучення громадян до участі в управлінні державними справами, надання можливості для їх вільного доступу до інформації про діяльність органів виконавчої влади, а також забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності зазначених органів. Консультації з громадськістю проводяться з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку держави, реалізації та захисту прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів. Консультації з громадськістю проводяться у формі публічного громадського обговорення, електронних консультацій з громадськістю (безпосередні форми) та вивчення громадської думки (опосередкована форма).
Основні підстави:
Із вступом у дію Закону України «Про повну загальну середню освіту» (далі – Закон) з’явилось законодавче підґрунтя для реформування системи загальної середньої освіти. Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону з 1 вересня 2027 року набирають чинності такі вимоги:
-початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти, має функціонувати як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії. За рішенням засновника початкова школа, гімназія може включати дошкільний підрозділ, за умови його розміщення в окремій будівлі або відокремленому приміщенні з окремими входом/виходом і територією для вихованців дошкільного підрозділу (абз. 5 ч. 1 ст. 35);
-гімназія, яка забезпечує здобуття базової середньої освіти та ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти, мають функціонувати як окремі юридичні особи (абз. 6 ч. 1 ст. 35);
за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти та, як виняток, здобуття початкової освіти (абз. 7 ч.1 ст. 35).
для започаткування та провадження освітньої діяльності комунального ліцею у його складі має бути створено та функціонувати не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів) (абз. 6 ч. 1 ст. 32).
Реформа Нової Української школи (до 2027 року) передбачає, що ліцеї мають забезпечувати профільну середню освіту (10-12 класи), а гімназії — базову (5-9 класи). Якщо заклад не набирає достатньо 10-х класів або не має відповідних профілів, його перепрофілюють у гімназію.
Законодавство визначає вимоги до створення ліцеїв. У 2021 році було прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти”, у якому було визначено вимоги для започаткування та проведення освітньої діяльності ліцею.
Тобто, для того, щоб заклад мав статус ліцею та міг функціонувати ефективно, встановлені такі вимоги до загальної кількості учнів:
На одній паралелі має бути мінімум 60 учнів (наприклад, два класи по 30 осіб). У перспективі МОН рекомендує орієнтуватися на 100 учнів на паралелі для забезпечення ефективної профілізації, для поділу щонайменше на 12 груп (не менше 8 учнів у групі) учнів, які навчаються за трьома різними профілями.
Упродовж останніх років (з 2022 року) здобуття освіти в Іванівській громаді забезпечував заклад, що здійснював освітню діяльність одночасно на всіх рівнях повної загальної середньої освіти.
У зв’язку з вищезазначеним виникає необхідність приведення до вимог чинного законодавства мережі діючих закладів загальної середньої освіти Іванівської селищної ради.
Тобто з 01 вересня 2027 року Іванівський ліцей №1 Іванівської селищної ради, що здійснює освітню діяльність одночасно на всіх рівнях повної загальної середньої освіти, втрачає право надавати профільну середню освіту, через неможливість забезпечення функціонування не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів), відповідно до абзацу 6 частини 1 статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту».
Заклади освіти, що не відповідають новим критеріям, не зможуть отримувати фінансування з державного бюджету.
Перспективна мережа:
|
Заклад освіти |
2026-2027 навчальний рік |
2027-2028 навчальний рік |
2028-2029 навчальний рік |
|||
|
10 класи |
11 класи |
10 класи |
11 класи |
10 класи |
11 класи |
|
|
Іванівський ліцей №1 |
53 |
50 |
55 |
53 |
69 |
55 |
Мережа подана за наявним контингентом здобувачів освіти Іванівського ліцею №1 станом на березень 2026 року, без урахування кількості вибуття учнів після 9 класу, без урахування демографічних показників народжуваності та міграції (оскільки громада перебуває в окупації і дані отримати неможливо), без урахування факту перебування більшої частини учнів на окупаційній території, що, відповідно, не дає 100% гарантії на продовження ними навчання у наступні роки в Іванівському ліцеї №1 (в зв'язку з постійними утисками з боку окупаційної влади).
З метою приведення типу закладу загальної середньої освіти Іванівської селищної ради у відповідність до вимог чинного законодавства України, виносимо на громадське обговорення питання про перепрофілювання (зміну типу) та зміну назви закладу освіти Іванівської селищної ради Херсонської області:
Іванівського ліцею №1 Іванівської селищної ради Херсонської області області в Іванівську гімназію №1 Іванівської селищної ради Херсонської області
Запрошуємо всіх бажаючих мешканців Іванівської селищної ради Херсонської області долучитися до громадського обговорення цього питання.
У громадському обговоренні беруть участь дієздатні жителі Іванівської громади, які досягли 18-річного віку, а також які зареєстровані та постійно проживають на території Іванівської територіальної громади; працівники Іванівського ліцею №1 Іванівської селищної ради. Анонімні пропозиції (зауваження) не реєструються і не розглядаються. Пропозиції, розповсюджені через соцмережі, не враховуються.
Про збори (зустрічі з громадськістю, колективом закладу освіти) в онлайн режимі буде повідомлено додатково на сайті Іванівської селищної ради (Іванівської військової адміністрації) та на офіційних сторінках соціальних мереж. Онлайн-зустріч з працівниками Іванівського ліцею №1 Іванівської селищної ради: вересень 2026 року; онлайн-зустріч з громадськістю Іванівської селищної ради: лютий 2027 року.
5. Соціальні групи населення, на які поширюватиметься дія документу
До участі в обговоренні запрошуються мешканці Іванівської селищної ради Херсонської області, працівники Іванівського ліцею №1 Іванівської селищної ради у терміни з 01 квітня 2026 року по 01 квітня 2027 року (включно).
6. Особи, відповідальні за проведення громадського обговорення:
Максак Наталія Іванівна – перший заступник селищного голови Іванівської селищної ради Херсонської області.
Контактна особа: Кузьменко Неля Миколаївна – в.о. начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Іванівської селищної ради Херсонської області. +380671887900
7. Строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в ході проведення громадського обговорення зауважень та пропозицій здійснюється організатором.
Після отримання висловлених пропозицій та проведеного аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на вебсайті Іванівської селищної ради (Іванівської селищної військової адміністрації) Херсонської області.
Посилання на проєкт розпорядження:
https://ivanivka-gromada.gov.ua/docs/2310333/