платформа електронної демократії
Вгору
Електронне Обговорення НПА
Типова освітня програма для 10–12 класів закладів загальної середньої освіти, які забезпечують здобуття профільної середньої освіти за академічним спрямуванням
Created with Sketch.
16 квітня 2025
Залишилось 12 днів
Автор:
Міністерство освіти і науки України

Розпочинаємо громадське обговорення проєкту Типової освітньої програми для академічних ліцеїв. Запрошуємо долучатися вчителів, директорів шкіл та всіх не байдужих до освіти.

Реформа профільної освіти — це не просто зміна структури освітнього процесу. Це філософія освіти, де в центрі — учнівство, його інтереси, сильні сторони й майбутнє. Типова освітня програма (ТОП) для 10-12 класів — ключовий документ для втілення цієї реформи в школі.

Як і передбачено Концептуальними засадами реформування профільної середньої освіти (академічні ліцеї) і відповідним Державним стандартом, ТОП сфокусовано на можливості для учнівства обирати свій освітній шлях:

  1. Вибір профілю навчання. Учень / учениця визначається з пакетним рішенням, яке входить до профілю за замовчуванням. Обираючи, наприклад, математичний профіль, учень / учениця поглиблено вивчатиме математику та інші обовʼязкові предмети цього напрямку.

  2. Вибір курсів, що поглиблюють / розширюють профіль. Учень / учениця вибирає предмети / інтегровані курси в межах профілю, які допоможуть поглибити знання та вдосконалити вміння у профільному напрямі. Наприклад, комбінаторний аналіз для математичного профілю.

  3. Вибір позапрофільних предметів. Учень / учениця обирає предмети й інтегровані курси поза профілем для задоволення особистих інтересів та забезпечення різнобічного розвитку. Наприклад, учень / учениця, навчаючись на одному зі STEM-профілів, може обрати курс драматургії й театру.

Щоб забезпечити вивчення вибіркових предметів і курсів, ліцеї зможуть формувати змінні групи: учні й учениці з різних класів і профілів можуть об’єднуватися для вивчення окремих предметів / курсів. Саме так народжується гнучка й персоналізована освіта.

Водночас усі предмети, які є обовʼязковими для складання державної підсумкової атестації після 12 класу (у форматі ЗНО / НМТ), усі учні й учениці вивчатимуть упродовж трьох років.

Одна з ключових змін — зменшення кількості обов’язкових предметів. Якщо раніше в 11 класі учні мусили одночасно опановувати щонайменше 14 предметів, то тепер у 12 класі цей перелік може скоротитися до 5–8 (залежно від профілю). Особливо якщо школа обирає інтегроване навчання: наприклад, інтегрований курс природничих наук для гуманітарних профілів, або інтегрований мовно-літературний курс — для STEM-профілів. Водночас, використовуючи гнучкий підхід, закладений в ТОП, ліцей може обрати поглиблене вивчення як окремих предметів, так і інтегрованих курсів.

Такий підхід допоможе учнівству зосередитися на поглибленому вивченні профільних дисциплін, не розпорошуючи увагу між надмірною кількістю предметів.

Ще одне важливе нововведення проєкту ТОП — можливість для шкіл створювати власні програми предметів і курсів за вибором. Такі курси не обов’язково мають базуватись на затверджених модельних навчальних програмах — заклад освіти може розробити власний зміст.

 

Як у проєкті ТОП розподілено години

10 клас — профільно-адаптаційний цикл (у ньому учні можуть змінити профіль)

Кількість годин для обов’язкових освітніх компонентів у першому семестрі 10 класу є однаковою для всіх учнів і учениць, незалежно від того, який профіль вони оберуть. Це дасть змогу надолужити можливі освітні втрати, поступово адаптуватися до нових форматів навчання, а головне — ознайомитися з особливостями обраного профілю та усвідомлено визначитися з подальшою освітньою траєкторією.

Уже в першому семестрі учні й учениці матимуть години для предметів і курсів за вибором. У другому семестрі кількість години для профільних предметів збільшиться. Такий підхід посилює роль 10 класу як “перехідного” і допоможе кожному й кожній зробити справді усвідомлений вибір.

11-12 класи — профільний цикл

Навчальний план містить більшу кількість годин для вивчення обраного профілю та вибіркових предметів і курсів. Щороку кількість таких годин зростатиме, а кількість годин на обовʼязкові для всіх предмети — зменшуватиметься.

ТОП містить типові навчальні плани (таблиці з переліками годин на вивчення предметів / курсів) для трьох кластерів:

Мовно-літературний:

  • профілі з поглибленим вивченням української мови та літератури (приклади профілів: українська філологія, журналістика чи інші);
  • профілі з поглибленим вивченням української мови та літератури, мов і літератур корінних народів і національних меншин (приклади профілів: кримськотатарська мова і література, українська мова; польська мова і література, українська мова тощо);
  • профілі з поглибленим вивченням іноземної мови (приклади профілів: англійська філологія, німецька філологія тощо);

 

Соціально-гуманітарний:

  • профілі з поглибленим вивченням історії та громадянської освіти (приклади профілів: історико-філософський, юридичний тощо);

  • профілі з поглибленим вивченням географії та іноземної мови (приклади профілів: економічний, туризм тощо);

STEM:

  • профілі з поглибленим вивченням хімії та біології (приклади профілів: хіміко-біологічний, медичний тощо);

  • профілі з поглибленим вивченням математики та фізики (приклади профілів: інженерія, матеріалознавство та конструювання тощо);

  • профілі з поглибленим вивченням математики, інформатики, технологій (приклади профілів: ІТ, технологічний тощо).

Профілі можуть бути:

  • моногалузевими — поглиблене вивчення предметів і курсів однієї галузі (наприклад, математики).

  • багатогалузевими — поєднання предметів / курсів із різних, але суміжних галузей (наприклад, біотехнології).

Ліцей обиратиме кластер чи кластери, на якому / яких базуються його профілі, і добирає відповідні навчальні предмети та курси: обов’язкові й вибіркові.

Ініціатор:
Міністерство освіти і науки України
Created with Sketch. 276 переглядів
5 правок
Переглянути правки
Категорії
Проект нормативно-правового акту

Типова освітня програма
для 10–12 класів закладів загальної середньої освіти,
які забезпечують здобуття профільної середньої освіти
за академічним спрямуванням

 

1. Загальні положення

Типова освітня програма для 10–12 класів закладів загальної середньої освіти, які забезпечують здобуття профільної середньої освіти за академічним спрямуванням (далі – академічних ліцеїв), застосовується для:

академічних ліцеїв з навчанням українською мовою;

академічних ліцеїв, у яких є класи (групи) з навчанням мовою корінного народу або національної меншини поряд з державною мовою, та академічних ліцеїв, у яких є класи (групи) з навчанням українською мовою та вивченням мови корінного народу або національної меншини.

Типова освітня програма для академічних ліцеїв (далі – Типова освітня програма) розроблена на основі Державного стандарту профільної середньої освіти (далі – Державний стандарт), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 2024 року № 851.

Типова освітня програма окреслює обов’язкові та рекомендовані підходи до розроблення академічними ліцеями та використання ними в освітній діяльності освітніх програм на кожному циклі (профільно-адаптаційний цикл та профільний цикл) профільної середньої освіти.

Типова освітня програма визначає:

вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за освітньою програмою профільної середньої освіти;

загальний обсяг навчального навантаження на адаптаційному циклі
та циклі базового предметного навчання (в годинах), його розподіл
між освітніми галузями за роками навчання.

Типова освітня програма містить:

варіанти типових навчальних планів;

перелік модельних навчальних програм;

рекомендовані форми організації освітнього процесу;

опис інструментарію оцінювання.

Під час розроблення Типової освітньої програми враховано гарантовані державою права щодо академічної, організаційної, фінансової і кадрової автономії закладів освіти, а також права педагогічних працівників на академічну свободу.

Відповідно до Державного стандарту метою профільної середньої освіти є розвиток особистості здобувачів освіти шляхом утвердження у них української національної та громадянської ідентичності та формування компетентностей, необхідних для їх життєвої стійкості, самостійності, відповідальності, комунікації та взаємодії з іншими особами, соціалізації, активної громадянської позиції на основі поваги до прав людини, духовних цінностей українського народу, національної самобутності, оборонної свідомості, громадянської стійкості, патріотизму, поваги до державних символів, державної мови, суспільно-державних (національних) цінностей України, розуміння їх важливості для становлення держави; підприємливості, свідомого вибору подальшого життєвого шляху, освіти протягом життя, трудової діяльності та самореалізації; дотримання принципів гендерної рівності; виховання у здобувачів освіти самоповаги і поваги до інших, відповідального ставлення до довкілля, що базується на науковому світогляді та принципах сталого розвитку.

Для реалізації мети профільної середньої освіти, а також належної організації освітнього процесу кожен академічний ліцей розробляє та використовує в освітній діяльності освітню програму. Вона може бути розроблена окремо для кожного рівня (циклу) повної загальної середньої освіти або ж бути наскрізною, розробленою для декількох рівнів освіти. Відповідне рішення ухвалює педагогічна рада академічного ліцею.

Освітня програма академічного ліцею, розроблена на основі Типової освітньої програми, відповідно до частини третьої статті 11 Закону України «Про повну загальну середню освіту», має:

відповідати структурі Типової освітньої програми та визначеним нею вимогам до осіб, які можуть розпочати навчання за освітньою програмою академічного ліцею;

визначати (в обсязі не меншому ніж встановлено Типовою освітньою програмою) загальний обсяг навчального навантаження на профільно-адаптаційному та профільному циклах (в годинах), його розподіл між освітніми галузями за роками навчання;

містити навчальний план, що ґрунтується на одному з варіантів (чи кількох варіантах) типових навчальних планів Типової освітньої програми;

містити перелік модельних навчальних програм, які використовує академічний ліцей в освітньому процесі, та/або навчальних програм, затверджених педагогічною радою, що мають містити опис результатів навчання здобувачів освіти з навчальних предметів (курсів) в обсязі не меншому, ніж установлено відповідними модельними навчальними програмами;

опис форм організації освітнього процесу та інструментарію оцінювання.

Освітня програма академічного ліцею може містити кілька навчальних планів, кожен із яких відповідає певному профілю (і, відповідно, кластеру). Для цього академічний ліцей:

  • обирає для кожного профілю відповідний типовий навчальний план;
  • формує в межах освітньої програми академічного ліцею окремі навчальні плани на основі кожного з обраних типових планів;
  • в освітній програмі зазначає, що в академічному ліцеї наявні профілі за різними кластерами, і тому застосовуються відповідні варіанти типових навчальних планів.

Освітні програми академічних ліцеїв, згідно із частиною четвертою статті 7 Закону України «Про освіту», частиною дев’ятою статті 5 Закону України «Про повну загальну середню освіту», можуть передбачати викладання одного чи декількох навчальних предметів (інтегрованих курсів) поряд із державною мовою англійською чи іншою офіційною мовою Європейського Союзу. При цьому в освітньому процесі можуть бути використані методи та прийоми двомовної та багатомовної освіти.

Освітня програма академічного ліцею може містити інші складники, що враховують специфіку та особливості освітньої діяльності академічного ліцею.

 

2. Вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання
за освітньою програмою

 

Навчання за освітньою програмою профільної середньої освіти можуть розпочинати здобувачі освіти, які на момент зарахування (переведення) до академічного ліцею досягли результатів навчання, визначених у Державному стандарті базової середньої освіти, що підтверджено відповідним документом (свідоцтвом досягнень, свідоцтвом про здобуття базової середньої освіти).

Визнання результатів навчання здобувачів освіти, які в умовах воєнного стану вимушено виїхали за межі України та повернулися в Україну, здійснюється в порядку, визначеному педагогічною радою академічного ліцею, з урахуванням рекомендацій Міністерства освіти і науки України.

Визнання результатів навчання здобувачів освіти із числа внутрішньо переміщених осіб може бути здійснено на основі довідки або іншого документа, виданого закладом освіти, у якому учень / учениця  здобували освіту за місцем тимчасового перебування.

У разі відсутності результатів річного оцінювання з будь-яких предметів (інтегрованих курсів) та/або державної підсумкової атестації за рівень базової середньої освіти здобувачі освіти повинні пройти відповідне оцінювання впродовж першого семестру навчального року.

 

3. Загальний обсяг навчального навантаження

на профільно-адаптаційному циклі та профільному циклі

профільної середньої освіти, його розподіл

між освітніми галузями за роками навчання

 

Загальний обсяг навчального навантаження для здобувачів освіти 10 класу (профільно-адаптаційний цикл профільної середньої освіти) та 11–12 класів (цикл профільного навчання профільної середньої освіти) академічних ліцеїв сформовано для:

- 10–12 класів (груп) академічних ліцеїв з навчанням українською мовою (додаток 1);

- 10–12 класів (груп) академічних ліцеїв з навчанням мовою корінного народу або національної меншини поряд з державною мовою чи з навчанням українською мовою та вивченням мови корінного народу або національної меншини (додаток 2).

Розподіл навчального навантаження здійснено за освітніми галузями та роками навчання. Кількість навчальних годин за освітніми галузями й роками навчання визначено відповідно до базових навчальних планів (додаток 23 Державного стандарту) для:

  • обовʼязкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів;
  • обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей (навчальних предметів / інтегрованих курсів / міжгалузевих інтегрованих курсів / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності);
  • вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальних предметів, інтегрованих курсів, міжгалузевих інтегрованих курсів; без урахування поділу на групи).

 

4. Типові навчальні плани

Типові навчальні плани (додатки 3, 4) містять:

- орієнтовний перелік навчальних предметів та курсів для реалізації кожної освітньої галузі;

- розподіл навчального навантаження за роками навчання між обовʼязковими освітніми компонентами, спільними для всіх профілів;

- кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальних предметів / інтегрованих курсів / міжгалузевих інтегрованих курсів / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності), що фінансуються з державного бюджету;

- кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальних предметів, інтегрованих курсів, міжгалузевих інтегрованих курсів; без урахування поділу на групи).

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена академічним ліцеєм у межах зазначеного показника для відповідного року навчання  в типовому навчальному плані (в обсязі, не меншому ніж 2 години за кожним роком навчання для класів академічних ліцеїв з навчанням українською мовою, і в обсязі, не меншному ніж 1 година за кожним роком навчання для класів академічних ліцеїв з навчанням мовою корінного народу або національної меншини поряд з державною мовою чи з навчанням українською мовою та вивченням мови корінного народу або національної меншини) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

Кількість годин для обов’язкових освітніх компонентів у першому семестрі 10 класу є однаковою для всіх кластерів, що створює умови для компенсації можливих освітніх втрат, а також надає здобувачам освіти можливість ознайомитися з особливостями обраного профілю навчання та усвідомлено визначитися з подальшою освітньою траєкторією в профільно-адаптаційному циклі.

Здобувачі освіти можуть змінювати профіль навчання в будь-який час упродовж 10 року навчання, але не пізніше ніж після завершення профільно-адаптаційного циклу.

Академічний ліцей визначає перелік навчальних предметів та/або інтегрованих курсів для реалізації кожної освітньої галузі, зокрема перелік предметів та/або інтегрованих курсів за обраним профілем, а також предмети / курси вибіркового освітнього компонента з урахуванням освітніх потреб здобувачів освіти, що відображає в навчальному плані освітньої програми академічного ліцею.

Сума годин на вивчення всіх освітніх галузей у навчальному плані академічного ліцею не повинна перевищувати загальну річну кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи), визначену базовим навчальним планом, з дотриманням вимог гранично допустимого річного навчального навантаження здобувачів освіти.

5. Модельні навчальні програми

Модельна навчальна програма (далі – МНП) – документ, що визначає орієнтовну послідовність досягнення очікуваних результатів навчання здобувачів освіти, зміст навчального предмета, інтегрованого курсу та види навчальної діяльності здобувачів освіти, рекомендований для використання в освітньому процесі в порядку, визначеному законодавством.

Орієнтовна послідовність досягнення очікуваних результатів навчання здобувачів освіти – це реалізація на основі розгортання змісту навчального предмета / курсу визначених стандартом вимог до обовʼязкових результатів навчання здобувачів освіти у процесі формування і застосування компетентностей у навчальній діяльності.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти – це результати навчання, яких здобувачі освіти мають досягти на певному етапі освітнього процесу. Вони співвідносяться з обовʼязковими результатами навчання (орієнтирами для оцінювання), визначеними Державним стандартом. Очікувані результати навчання в МНП повинні містити індексацію відповідних обовʼязкових результатів навчання (орієнтирів для оцінювання) з певної освітньої галузі.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти мають відображати поступ у розвитку певного вміння чи ставлення, тобто представляти послідовність його формування в динаміці освітнього процесу, ураховуючи логіку й наступність викладу змісту навчального предмета / курсу.

Оскільки в Державному стандарті профільної середньої освіти вимоги до обовʼязкових результатів навчання найдокладніше розкрито в орієнтирах для оцінювання, саме цей рівень конкретизації обовʼязкових результатів має стати основою для впорядкування послідовності досягнення очікуваних результатів навчання. Це дасть змогу змоделювати навчальний поступ здобувачів освіти в набутті певної компетентності.

Усі обовʼязкові результати навчання, визначені Державним стандартом у межах певної освітньої галузі, можуть бути реалізовані одним чи кількома навчальними предметами / інтегрованими курсами, для кожного з яких створюється модельна та/або навчальна програма. Модельна навчальна програма з певного навчального предмета / курсу, яка реалізує частину обовʼязкових результатів навчання в межах однієї освітньої галузі, може містити вказівку на інші модельні навчальні програми (одну або кілька), у поєднанні з якими вона охоплюватиме всі обовʼязкові результати навчання цієї галузі. Модельні навчальні програми для обовʼязкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів, окрім предмету «Захист України», мають охоплювати всі результати навчання відповідної освітньої галузі. 

Орієнтовна послідовність досягнення очікуваних результатів навчання здобувачів освіти забезпечується відповідним пропонованим змістом навчального предмета / курсу і може бути структурована за такими складниками: модулями, змістовими лініями, розділами, темами тощо.

Пропонований зміст окреслює обсяг базових знань, визначених Державним стандартом, які учнівство здобуває за визначений період навчання у процесі досягнення очікуваних результатів, передбачених програмою для цього періоду. Обсяг пропонованого змісту має бути зорієнтованим на кількість годин навчального навантаження, визначену на відповідний навчальний предмет чи курс у типовому навчальному плані. Пропонований зміст має ґрунтуватися на базових знаннях з відповідної освітньої галузі(-ей), визначених Державним стандартом.

Визначені в МНП рекомендовані види навчальної діяльності повинні узгоджуватися з очікуваними результатами та пропонованим змістом.

Вимоги до МНП визначені в додатку 6.

Модельні навчальні програми розробляють для основного і поглибленого рівнів.

Перелік модельних навчальних програм для обовʼязкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів, містить програми основного і поглибленого рівнів.

Модельні навчальні програми обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси), що фінансуються з державного бюджету, затверджують в установленому порядку. Типова освітня програма не містить переліку їх, оскільки він не є вичерпним. Академічні ліцеї використовують в освітньому процесі ті модельні навчальні програми, що мають гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» (перелік таких освітніх компонентів наводять в освітній програмі академічного ліцею).

Навчальні програми для обовʼязкових освітніх компонентів (спільних для всіх профілів або за обраним профілем), розроблені не на основі модельних навчальних програм, проходять експертизу у визначеному законодавством порядку.

Перелік вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси), а також відповідних програм, не є вичерпним, тому його не наведено в Типовій освітній програмі.

Навчальні програми вибіркових освітніх компонентів можуть бути створені на основі будь-яких модельних навчальних програм обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем: модулі / розділи тощо модельних навчальних програм поглибленого рівня використовують для розроблення навчальних програм вибіркових освітніх компонентів у 10–12 класах будь-яких профілів (із відповідним коригуванням рівня програми).

Навчальні програми повинні містити опис результатів навчання в обсязі не меншому, ніж визначено Державним стандартом та/або відповідними модельними навчальними програмами. Формування змісту навчальних предметів, білінгвальних курсів, інтегрованих курсів здійснюють шляхом упорядкування в логічній послідовності результатів навчання кількох освітніх галузей, однієї освітньої галузі або її окремих складників.

Навчальні програми для вибіркових освітніх компонентів, розроблені не на основі модельних навчальних програм, затверджує педагогічна рада академічного ліцею з дотриманням вимог, визначених у додатку 6.

Перелік таких освітніх компонентів наводять в освітній програмі академічного ліцею із вказівкою на модельну навчальну програму, на основі якої їх було розроблено, або на протокол засідання педагогічної ради.

 

 

6. Рекомендовані форми організації освітнього процесу

Основою для формування профілів навчання є відповідні освітні галузі – одна або кілька, представлені повністю або частково.

Академічні ліцеї формують профілі навчання в межах трьох кластерів:

  • мовно-літературний кластер (зокрема профілі з поглибленим вивченням української мови та літератури, профілі з поглибленим вивченням іноземної мови);
  • соціально-гуманітарний кластер (зокрема профілі з поглибленим вивченням історії та громадянської освіти, профілі з поглибленим вивченням географії та іноземної мови);
  • STEM кластер (зокрема профілі з поглибленим вивченням хімії та біології, профілі з поглибленим вивченням математики та фізики, профілі з поглибленим вивченням інформатики, математики, технологій).

Академічний ліцей самостійно формує профілі навчання, використовуючи типові навчальні плани, запропоновані у Типовій освітній програмі, для  одного чи кількох кластерів (мовно-літературний, соціально-гуманітарний, STEM), відповідно до запитів здобувачів освіти та можливостей закладу.

Академічний ліцей може формувати:

  • моногалузеві профілі, що зосереджуються на поглибленому вивченні навчальних предметів / курсів однієї освітньої галузі (наприклад, математичний профіль у STEM кластері);
  • багатогалузеві профілі, що поєднують поглиблене вивчення навчальних предметів / курсів з різних галузей (наприклад, профіль із поглибленим вивченням географії та іноземної мови в межах соціально-гуманітарного кластера, що інтегрує природничу та мовно-літературну освітні галузі).

Для реалізації індивідуальних освітніх потреб здобувачів освіти рекомендовано формувати змінні групи для вивчення окремих навчальних предметів / курсів. Такі групи можуть обʼєднувати здобувачів освіти з різних класів та різних профілів навчання.

В освітній програмі академічного ліцею має бути запропоновано перелік вибіркових освітніх компонентів у межах тих профілів навчання, які реалізовують в академічному ліцеї для забезпечення досягнення здобувачами освіти результатів поглибленого рівня, а також перелік вибіркових освітніх компонентів поза профілями.

Якщо профіль навчання, сформований академічним ліцеєм, передбачає поглиблене вивчення навчальних предметів / курсів, які не зазначені в типових навчальних планах Типової освітньої програми, академічний ліцей може обрати типовий навчальний план відповідного кластера як базовий та доповнити його необхідними навчальними предметами та/або курсами з переліку вибіркових освітніх компонентів. Такий підхід дає змогу забезпечити реалізацію індивідуалізованої освітньої траєкторії відповідно до освітніх запитів здобувачів освіти та кадрово-ресурсних можливостей академічного ліцею.

Форми організації освітнього процесу визначає педагогічна рада академічного ліцею в межах часу, передбаченого освітньою програмою, згідно з обсягом навчального навантаження, встановленого відповідним навчальним планом, та з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку здобувачів освіти, особливостей регіону тощо.

Освітній процес на рівні профільної середньої освіти спрямовується на виявлення і розвиток здібностей і обдарувань особистості, досягнення результатів навчання, поступу в розвитку, зокрема формування і застосування відповідних компетентностей. Організацію освітнього процесу на рівні профільної середньої освіти здійснюють через забезпечення індивідуальних освітніх траєкторій, що реалізуються зокрема через вільний вибір видів і форм здобуття освіти і запропонованих академічними ліцеями освітніх програм, навчальних предметів / інтегрованих курсів та рівня їхньої складності, методів і засобів навчання, що дає змогу забезпечити належну гнучкість у формуванні індивідуальних освітніх траєкторій здобувачів освіти, які об’єднуються в змінні групи – тимчасові групи здобувачів освіти, які формуються в межах одного або кількох класів з метою поглибленого вивчення навчальних предметів (інтегрованих курсів) на підставі власного вибору.

Освітній процес організовується в безпечному освітньому середовищі та здійснюється з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку здобувачів освіти, їхніх особливих освітніх потреб.

У рамках академічної свободи форми організації освітнього процесу визначаються педагогічною радою академічного ліцею та відображаються в освітній програмі академічного ліцею. Вибір форм залежить від наявності необхідних ресурсів (матеріально-технічного, кадрового, навчально-методичного, інформаційного забезпечення освітньої діяльності тощо), а також форм здобуття освіти.

З метою належної організації освітнього процесу в академічних ліцеях формуються класи та/або групи, зокрема спеціальні, інклюзивні, з дистанційною, вечірньою формою здобуття освіти, з навчанням мовою корінного народу чи національної меншини України поряд із державною мовою.

Учні, які належать до національних меншин України, мови яких є офіційними мовами Європейського Союзу, та реалізують право на навчання відповідними мовами в державних, комунальних чи корпоративних закладах освіти, можуть здобувати профільну середню освіту відповідними мовами національних меншин, за винятком навчальних предметів / курсів, повʼязаних із вивченням української мови, української літератури та історії України, які вивчають державною мовою.

В освітньому процесі мова національних меншин (так само, як і національна символіка кожної національної меншини / спільноти) може використовуватися в академічному ліцеї, у якому є класи (групи) з навчанням мовами національних меншин, які є офіційними мовами Європейського Союзу, на перервах, під час церемонії першого дзвінка, проведенні гуртків, концертів, флешмобів, інших заходів, зустрічей, засідань тощо, у процесі створення іміджу закладу, зокрема на його вебсайті.

 


7. Опис інструментарію оцінювання

 

Оцінювання спрямоване на відстеження навчального поступу здобувачами освіти в оволодінні ними компетентностями за кожною освітньою галуззю на кожному етапі навчання, встановлення відповідностей між вимогами до загальних результатів навчання, визначеними Державним стандартом, орієнтирами для їх оцінювання і показниками їх вимірювання.

Оцінювання передбачає організацію діяльності здобувачів освіти для отримання даних про стан досягнення ними результатів навчання, визначених учителем для певного уроку / системи уроків з певної програмової теми / розділу на основі освітньої програми академічного ліцею.

Оцінювання результатів навчання здобувачів освіти з навчальних предметів / інтегрованих курсів обовʼязкового освітнього компонента типового навчального плану здійснюють відповідно до загальних критеріїв оцінювання та галузевих критеріїв, у яких ураховано характеристики груп загальних результатів навчання відповідної освітньої галузі / відповідних освітніх галузей.

За вибором академічного ліцею оцінювання може здійснюватися за власною шкалою оцінювання результатів навчання здобувачів освіти або за системою оцінювання, визначеною законодавством.

У разі запровадження академічним ліцеєм власної шкали оцінювання результатів навчання здобувачів освіти ним мають бути визначені правила переведення цієї шкали до системи оцінювання, визначеної законодавством.

Технології та підходи до оцінювання в різних класах академічного ліцею можуть мати відмінності, що спрямовані на реалізацію освітньої програми академічного ліцею.

Основними видами оцінювання результатів навчання здобувачів освіти є формувальне, підсумкове оцінювання та державна підсумкова атестація.

Формувальне оцінювання (оцінювання для навчання або оцінювання «в процесі») спрямоване на відстеження динаміки навчального поступу здобувачів освіти, визначення їхніх навчальних (освітніх) потреб і скерування освітнього процесу на підвищення ефективності навчання з урахуванням виявлених результатів навчання.

Підсумкове оцінювання здійснюють за групами результатів навчання, що передбачені Державним стандартом.

Річне оцінювання та державна підсумкова атестація здійснюються за системою оцінювання, визначеною законодавством, а результати такого оцінювання відображають у свідоцтві досягнень, що видають здобувачеві освіти щороку в разі переведення на наступний рік навчання.

Після завершення навчання за освітньою програмою профільної середньої освіти на підставі результатів річного оцінювання і державної підсумкової атестації здобувачі освіти отримують свідоцтво про повну загальну середню освіту.

Оцінювання результатів навчання здобувача освіти з особливими освітніми потребами в академічних ліцеях здійснюється згідно із загальними критеріями оцінювання та з урахуванням індивідуального навчального плану (за наявності)

 

 

Додаток 1

до Типової освітньої програми для 10–12 класів закладів загальної середньої освіти,
які забезпечують здобуття профільної середньої освіти за академічним спрямуванням (розділ 3)

 

Загальний обсяг навчального навантаження для 10–12 класів академічних ліцеїв з навчанням українською мовою

 

МОВНО-ЛІТЕРАТУРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням української мови та літератури)

 

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

 

 

 

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

7

 

9

 

9

 

9

 

 

на рік

112

 

171

 

315

 

315

 

913

Математична

на тиждень

3

 

2

 

2

 

2

 

 

на рік

48

 

38

 

70

 

70

 

226

Природнича

на тиждень

4

 

2

 

2

 

 

 

 

на рік

64

 

38

 

70

 

 

 

172

Технологічна

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Інформатична

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

4

 

 

6

 

 

9

 

 

11

 

 

на рік

 

64

 

 

114

 

 

315

 

 

385

 

878

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

6

 

 

5

 

 

5

 

 

8

 

на рік

 

 

96

 

 

95

 

 

175

 

 

280

646

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

                                 

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

 

Загальний обсяг навчального навантаження для 10–12 класів академічних ліцеїв з навчанням українською мовою

 

МОВНО-ЛІТЕРАТУРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням іноземної мови)

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

 

 

 

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

7

 

9

 

9

 

9

 

 

на рік

112

 

171

 

315

 

315

 

913

Математична

на тиждень

3

 

2

 

2

 

2

 

 

на рік

48

 

38

 

70

 

70

 

226

Природнича

на тиждень

4

 

2

 

2

 

 

 

 

на рік

64

 

38

 

70

 

 

 

172

Технологічна

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Інформатична

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

4

 

 

6

 

 

8

 

 

11

 

 

на рік

 

64

 

 

114

 

 

280

 

 

385

 

843

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

6

 

 

5

 

 

6

 

 

8

 

на рік

 

 

96

 

 

95

 

 

210

 

 

280

681

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

                               

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

 

Загальний обсяг навчального навантаження для 10–12 класів академічних ліцеїв з навчанням українською мовою

СОЦІАЛЬНО-ГУМАНІТАРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням історії та громадянської освіти)

 

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

7

 

7

 

7

 

7

 

 

на рік

112

 

133

 

245

 

245

 

735

Математична

на тиждень

3

 

2

 

2

 

2

 

 

на рік

48

 

38

 

70

 

70

 

226

Природнича

на тиждень

4

 

2

 

2

 

 

 

 

на рік

64

 

38

 

70

 

 

 

172

Технологічна

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Інформатична

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

6

 

6

 

6

 

 

на рік

48

 

114

 

210

 

210

 

582

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

5

 

 

6

 

 

7

 

 

10

 

 

на рік

 

80

 

 

114

 

 

245

 

 

350

 

789

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

5

 

 

4

 

 

6

 

 

8

 

на рік

 

 

80

 

 

76

 

 

210

 

 

280

646

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

 

Загальний обсяг навчального навантаження для 10–12 класів академічних ліцеїв з навчанням українською мовою

СОЦІАЛЬНО-ГУМАНІТАРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням географії та іноземної мови)

 

 

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

7

 

9

 

9

 

9

 

 

на рік

112

 

171

 

315

 

315

 

913

Математична

на тиждень

3

 

4

 

4

 

4

 

 

на рік

48

 

76

 

140

 

140

 

404

Природнича

на тиждень

4

 

5

 

5

 

3

 

 

на рік

64

 

95

 

175

 

105

 

439

Технологічна

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Інформатична

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

4

 

 

3

 

 

5

 

 

8

 

 

на рік

 

64

 

 

57

 

 

175

 

 

280

 

576

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

6

 

 

3

 

 

4

 

 

6

 

на рік

 

 

96

 

 

57

 

 

140

 

 

210

503

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

 

 

 

Загальний обсяг навчального навантаження для 10–12 класів академічних ліцеїв з навчанням українською мовою

STEM КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням хімії та біології)

 

 

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

7

 

7

 

7

 

7

 

 

на рік

112

 

133

 

245

 

245

 

735

Математична

на тиждень

3

 

4

 

4

 

4

 

 

на рік

48

 

76

 

140

 

140

 

404

Природнича

на тиждень

4

 

8

 

8

 

6

 

 

на рік

64

 

152

 

280

 

210

 

706

Технологічна

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Інформатична

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

4

 

 

2

 

 

5

 

 

8

 

 

на рік

 

64

 

 

38

 

 

175

 

 

280

 

557

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

6

 

 

3

 

 

3

 

 

5

 

на рік

 

 

96

 

 

57

 

 

105

 

 

175

433

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

 

Загальний обсяг навчального навантаження для 10–12 класів академічних ліцеїв з навчанням українською мовою

STEM КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням математики та фізики)

 

 

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

7

 

7

 

7

 

7

 

 

на рік

112

 

133

 

245

 

245

 

735

Математична

на тиждень

3

 

6

 

6

 

6

 

 

на рік

48

 

114

 

210

 

210

 

582

Природнича

на тиждень

4

 

6

 

6

 

4

 

 

на рік

64

 

114

 

210

 

140

 

528

Технологічна

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Інформатична

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

4

 

 

2

 

 

5

 

 

8

 

 

на рік

 

64

 

 

38

 

 

175

 

 

280

 

557

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

6

 

 

3

 

 

3

 

 

5

 

на рік

 

 

96

 

 

57

 

 

105

 

 

175

433

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

 

Загальний обсяг навчального навантаження для 10–12 класів академічних ліцеїв з навчанням українською мовою

STEM КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням математики, інформатики, технологій)

 

 

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

7

 

7

 

7

 

7

 

 

на рік

112

 

133

 

245

 

245

 

735

Математична

на тиждень

3

 

6

 

6

 

6

 

 

на рік

48

 

114

 

210

 

210

 

582

Природнича

на тиждень

4

 

2

 

2

 

 

 

 

на рік

64

 

38

 

70

 

 

 

172

Технологічна

на тиждень

1

 

2

 

2

 

2

 

 

на рік

16

 

38

 

70

 

70

 

194

Інформатична

на тиждень

1

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

16

 

57

 

105

 

105

 

283

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

4

 

 

3

 

 

4

 

 

8

 

 

на рік

 

64

 

 

57

 

 

140

 

 

280

 

541

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

6

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

на рік

 

 

96

 

 

57

 

 

105

 

 

140

398

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

            Додаток 2

 

 

 

до Типової освітньої програми для 10–12 класів закладів загальної середньої освіти,
які забезпечують здобуття профільної середньої освіти за академічним спрямуванням (розділ 3)

Загальний обсяг навчального навантаження для 1012 класів академічних ліцеїв
з навчанням мовою корінного народу або національної меншини поряд з державною мовою чи
з навчанням українською мовою та вивченням мови корінного народу або національної меншини

 

МОВНО-ЛІТЕРАТУРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням української мови та літератури, мов і літератур корінного народу або національної меншини)

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

10

 

14

 

14

 

14

 

 

на рік

160

 

266

 

490

 

490

 

1406

Математична

на тиждень

3

 

2

 

2

 

2

 

 

на рік

48

 

38

 

70

 

70

 

226

Природнича

 

на тиждень

4

 

2

 

2

 

 

 

 

на рік

64

 

38

 

70

 

 

 

172

Технологічна

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Інформатична

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

3

 

 

3

 

 

5

 

 

8

 

 

на рік

 

48

 

 

57

 

 

175

 

 

280

 

560

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

4

 

 

3

 

 

4

 

 

6

 

на рік

 

 

64

 

 

57

 

 

140

 

 

210

471

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

 

Загальний обсяг навчального навантаження для 1012 класів академічних ліцеїв
з навчанням мовою корінного народу або національної меншини поряд з державною мовою чи
з навчанням українською мовою та вивченням мови корінного народу або національної меншини

МОВНО-ЛІТЕРАТУРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням іноземної мови)

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

10

 

12

 

12

 

12

 

 

на рік

160

 

228

 

420

 

420

 

1228

Математична

на тиждень

3

 

2

 

2

 

2

 

 

на рік

48

 

38

 

70

 

70

 

226

Природнича

на тиждень

4

 

2

 

2

 

 

 

 

на рік

64

 

38

 

70

 

 

 

172

Технологічна

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Інформатична

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

3

 

 

4

 

 

6

 

 

9

 

 

на рік

 

48

 

 

76

 

 

210

 

 

315

 

649

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

4

 

 

4

 

 

5

 

 

7

 

на рік

 

 

64

 

 

76

 

 

175

 

 

245

560

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

 

 

Загальний обсяг навчального навантаження для 1012 класів академічних ліцеїв
з навчанням мовою корінного народу або національної меншини поряд з державною мовою чи
з навчанням українською мовою та вивченням мови корінного народу або національної меншини

СОЦІАЛЬНО-ГУМАНІТАРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням історії та громадянської освіти)

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

10

 

10

 

10

 

10

 

 

на рік

160

 

190

 

350

 

350

 

1050

Математична

на тиждень

3

 

2

 

2

 

2

 

 

на рік

48

 

38

 

70

 

70

 

226

Природнича

на тиждень

4

 

2

 

2

 

 

 

 

на рік

64

 

38

 

70

 

 

 

172

Технологічна

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Інформатична

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

6

 

6

 

6

 

 

на рік

48

 

114

 

210

 

210

 

582

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

4

 

 

4

 

 

6

 

 

9

 

 

на рік

 

64

 

 

76

 

 

210

 

 

315

 

665

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

 

6

 

на рік

 

 

48

 

 

57

 

 

140

 

 

210

455

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

 

 

 

Загальний обсяг навчального навантаження для 1012 класів академічних ліцеїв
з навчанням мовою корінного народу або національної меншини поряд з державною мовою чи
з навчанням українською мовою та вивченням мови корінного народу або національної меншини

СОЦІАЛЬНО-ГУМАНІТАРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням географії та іноземної мови)

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

7

 

12

 

12

 

12

 

 

на рік

112

 

228

 

420

 

420

 

1180

Математична

на тиждень

3

 

4

 

4

 

4

 

 

на рік

48

 

76

 

140

 

140

 

404

Природнича

на тиждень

4

 

5

 

5

 

3

 

 

на рік

64

 

95

 

175

 

105

 

439

Технологічна

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Інформатична

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

4

 

 

1

 

 

4

 

 

6

 

 

на рік

 

64

 

 

19

 

 

140

 

 

210

 

433

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

6

 

 

2

 

 

2

 

 

5

 

на рік

 

 

96

 

 

38

 

 

70

 

 

175

379

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

Загальний обсяг навчального навантаження для 1012 класів академічних ліцеїв
з навчанням мовою корінного народу або національної меншини поряд з державною мовою чи
з навчанням українською мовою та вивченням мови корінного народу або національної меншини

STEM КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням хімії та біології)

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

10

 

10

 

10

 

10

 

 

на рік

160

 

190

 

350

 

350

 

1050

Математична

на тиждень

3

 

4

 

4

 

4

 

 

на рік

48

 

76

 

140

 

140

 

404

Природнича

на тиждень

4

 

8

 

8

 

6

 

 

на рік

64

 

152

 

280

 

210

 

706

Технологічна

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Інформатична

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

4

 

 

1

 

 

3

 

 

6

 

 

на рік

 

64

 

 

19

 

 

105

 

 

210

 

398

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

3

 

 

1

 

 

2

 

 

4

 

на рік

 

 

48

 

 

19

 

 

70

 

 

140

277

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

 

Загальний обсяг навчального навантаження для 1012 класів академічних ліцеїв
з навчанням мовою корінного народу або національної меншини поряд з державною мовою чи
з навчанням українською мовою та вивченням мови корінного народу або національної меншини

STEM КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням математики та фізики)

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

10

 

10

 

10

 

10

 

 

на рік

160

 

190

 

350

 

350

 

1050

Математична

на тиждень

3

 

6

 

6

 

6

 

 

на рік

48

 

114

 

210

 

210

 

582

Природнича

на тиждень

4

 

6

 

6

 

4

 

 

на рік

64

 

114

 

210

 

140

 

528

Технологічна

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Інформатична

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

3

 

 

1

 

 

2

 

 

6

 

 

на рік

 

48

 

 

19

 

 

70

 

 

210

 

347

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

4

 

 

1

 

 

3

 

 

4

 

на рік

 

 

64

 

 

19

 

 

105

 

 

140

328

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

 

Загальний обсяг навчального навантаження для 1012 класів академічних ліцеїв
з навчанням мовою корінного народу або національної меншини поряд з державною мовою чи
з навчанням українською мовою та вивченням мови корінного народу або національної меншини

STEM КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням математики, інформатики, технологій)

 

Назва освітньої галузі

Навчальне навантаження

Кількість годин на тиждень / на рік

10-й рік навчання

11-й рік навчання

12-й рік навчання

Разом

І семестр

ІІ семестр

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

І

ІІ

ІІІ

 

Мовно-літературна

на тиждень

10

 

10

 

10

 

10

 

 

на рік

160

 

190

 

350

 

350

 

1050

Математична

на тиждень

3

 

6

 

6

 

6

 

 

на рік

48

 

114

 

210

 

210

 

582

Природнича

на тиждень

4

 

2

 

2

 

 

 

 

на рік

64

 

38

 

70

 

 

 

172

Технологічна

на тиждень

1

 

2

 

2

 

2

 

 

на рік

16

 

38

 

70

 

70

 

194

Інформатична

на тиждень

1

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

16

 

57

 

105

 

105

 

283

Соціальна та здоровʼязбережувальна

на тиждень

3

 

3

 

3

 

 

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

 

 

210

Громадянська та історична

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Мистецька

на тиждень

1

 

1

 

 

 

 

 

 

на рік

16

 

19

 

 

 

 

 

35

Фізична культура

на тиждень

3

 

3

 

3

 

3

 

 

на рік

48

 

57

 

105

 

105

 

315

Години навчального навантаження для розподілу між обовʼязковими освітніми компонентами

на тиждень

 

2

 

 

1

 

 

2

 

 

5

 

 

на рік

 

32

 

 

19

 

 

70

 

 

175

 

296

Години навчального навантаження для розподілу між вибірковими освітніми компонентами

на тиждень

 

 

5

 

 

2

 

 

2

 

 

4

 

на рік

 

 

80

 

 

38

 

 

70

 

 

140

328

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу групи)

 на тиждень

36

36

36

 

на рік

1260

1260

1260

3780

Гранично допустиме навантаження на здобувачів освіти

на тиждень

33

33

33

 

на рік

1155

1155

1155

 

I – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів*

II – кількість навчальних годин для обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем відповідно до освітніх галузей**

III – кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи)***

 

 

Додаток 3

до Типової освітньої програми для 10–12 класів закладів загальної середньої освіти,
які забезпечують здобуття профільної середньої освіти за академічним спрямуванням (розділ 4)

 

 

Типовий навчальний план для 10–12 класів академічних ліцеїв з навчанням українською мовою

 

Пояснювальна записка

Типовий навчальний план є основою для складання навчальних планів закладів загальної середньої освіти, які забезпечують здобуття профільної середньої освіти за академічним спрямуванням. У ньому визначено:

  • орієнтовний перелік освітніх компонентів, що реалізують зміст відповідних освітніх галузей;
  • розподіл навчального часу за роками навчання (10, 11 і 12);
  • мінімальну кількість навчальних годин за кожною освітньою галуззю;
  • максимальний загальну кількість навчальних годин, що фінансується з державного бюджету;
  • кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності);
  • кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи);
  • кількість годин гранично допустимого навчального навантаження.

Типовий навчальний план передбачає варіативність у визначенні змісту профільного навчання відповідно до трьох кластерів (мовно-літературного, соціально-гуманітарного, STEM). Він забезпечує можливість формування індивідуальної освітньої траєкторії здобувачів освіти та задоволення їхніх освітніх потреб. Академічний ліцей може самостійно визначати конкретні навчальні предмети / курси в межах освітніх галузей згідно з обраним профілем, обсягом навчального навантаження та вимогами законодавства.

Кількість навчальних годин для вивчення української мови в навчальному плані академічного ліцею відповідно до абзацу четвертого частини третьої статті 11 Закону України «Про повну загальну середню освіти» не може бути меншою, ніж у типовому навчальному плані.

Уроки з фізичної культури, згідно із частиною четвертою статті 26 Закону України «Про фізичну культуру і спорт», є обовʼязковими і проводяться не менше трьох разів на тиждень, що відображається в навчальному плані академічного ліцею для кожного класу. Години, передбачені для фізичної культури, не враховують під час гранично допустимого навчального навантаження.

Для вивчення предмету «Захист України» в типових навчальних планах для всіх профілів передбачено 2 години тижневого навчального навантаження для 10 та 11 років навчання. Ці години не можуть бути перерозподілені на інші освітні компоненти.

Сумарна кількість годин на вивчення всіх освітніх галузей не повинна перевищувати загальнорічної кількості навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи), визначеної базовим навчальним планом профільної середньої освіти для класів (груп) закладів загальної середньої освіти, які здійснюють реалізацію Державного стандарту профільної середньої освіти за академічним спрямуванням.

Кількість годин для вивчення обовʼязкових та вибіркових освітніх компонентів у навчальному плані може бути збільшена за рахунок розподілу навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності), визначених у відповідному типовому навчальному плані.

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

Кількість годин на вибіркові освітні компоненти академічний ліцей визначає самостійно, використовуючи кількість навчальних годин визначених у типовому навчальному плані для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи).

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена академічним ліцеєм у межах визначеного показника для відповідного року навчання, може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів. Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена академічним ліцеєм у межах зазначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 2 години за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

Вивчення навчальних предметів та інтегрованих курсів обовʼязкових освітніх компонентів здійснюється за модельними навчальними програмами, які отримали гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України», або навчальними програмами, які отримали гриф «Схвалено для використання в освітньому процесі» у встановленому законодавством порядку. 

Вивчення навчальних предметів та інтегрованих курсів вибіркових освітніх компонентів здійснюється за модельними навчальними програмами, які отримали гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України», або навчальними програмами, які отримали гриф «Схвалено для використання в освітньому процесі» у встановленому законодавством порядку, або за навчальними програмами, схваленими педагогічною радою, що містять опис результатів навчання в обсязі не меншому, ніж передбачено Державним стандартом.  

Для забезпечення поглибленого вивчення предметів та інтегрованих курсів у межах відповідного профілю використовують модельні навчальні програми поглибленого рівня, а для всіх інших предметів та інтегрованих курсів – модельні навчальні програми основного рівня. Наприклад, для профілів із поглибленим вивченням географії та іноземної мови використовують модельні навчальні програми з географії та іноземної мови поглибленого рівня, а для інших предметів та інтегрованих курсів у межах цих профілів обирають модельні навчальні програми основного рівня.

У навчальному плані академічний ліцей може поєднувати різні освітні компоненти: окремі навчальні предмети та інтегровані курси, з урахуванням освітніх компонентів, визначених у відповідному типовому навчальному плані.

У мовно-літературній освітній галузі передбачено такі варіанти освітніх компонентів (без зазначення обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем та вибіркових освітніх компонентів відповідно до освітніх галузей):

варіант 1 – вивчення інтегрованого мовно-літературного курсу або вивчення української мови та інтегрованого курсу літератур для всіх профілів у межах соціально-гуманітарного кластера та  STEM кластера.

варіант 2 – вивчення окремих навчальних предметів (української мови, української літератури та зарубіжної літератури) або вивчення української мови та інтегрованого мовно-літературного курсу для всіх профілів у межах мовно-літературного кластера.

Мінімальна кількість годин на вивчення іноземної мови для всіх профілів, окрім тих, що передбачають поглиблене вивчення іноземної мови, становить три години на тиждень. Друга іноземна мова (не менше ніж дві години на тиждень) може бути включена до навчального плану освітньої програми за вибором академічного ліцею як вибірковий освітній компонент за рахунок годин навчального навантаження для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету.

У математичній освітній галузі передбачено такі варіанти освітніх компонентів (без зазначення обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем та вибіркових освітніх компонентів відповідно до освітніх галузей):

варіант 1 – вивчення окремих навчальних предметів (алгебри та геометрії) або вивчення інтегрованого курсу математики для всіх профілів у межах STEM-кластера та профілів із поглибленим вивченням географії та іноземної мови в межах соціально-гуманітарного кластера;

варіант 2 – вивчення інтегрованого курсу математики для всіх профілів у межах мовно-літературного кластера, профілів з поглибленим вивченням історії та громадянської освіти в межах соціально-гуманітарного кластера.

У природничій освітній галузі передбачено такі варіанти освітніх компонентів (без зазначення обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем та вибіркових освітніх компонентів відповідно до освітніх галузей):

варіант 1 – вивчення інтегрованого курсу природничої освітньої галузі для всіх профілів у межах мовно-літературного кластера, профілів з поглибленим вивченням математики, інформатики та технологій у межах STEM-кластера, профілів із поглибленими вивченням історії та громадянської освіти у межах соціально-гуманітарного кластера;

варіант 2 – вивчення інтегрованого курсу природничої освітньої галузі та географії для профілів із поглибленим вивченням географії та іноземної мови в межах соціально-гуманітарного кластера;

варіант 3 – вивчення інтегрованого курсу природничої освітньої галузі, біології та хімії для профілів із поглибленим вивченням біології та хімії в межах STEM-кластера;

варіант 4 – вивчення інтегрованого курсу природничої освітньої галузі та фізики для профілів із поглибленим вивченням фізики в межах STEM-кластера.

Вивчення інтегрованого курсу природничої освітньої галузі у другому семестрі 10 року навчання та впродовж 11 року навчання в межах STEM-кластера доповнює поглиблене вивчення окремих предметів природничої освітньої галузі відповідно до обраного профілю навчання. Зокрема, у профілях із поглибленим вивченням біології та хімії навчальна програма інтегрованого курсу має охоплювати змістові модулі, розділи або теми, що забезпечують вивчення фізики та географії; у профілях із поглибленим вивченням фізики – біології, хімії та географії; у профілях із поглибленим вивченням географії – біології, хімії та фізики. Для профілів із поглибленим вивченням математики, інформатики та технологій інтегрований курс природничої освітньої галузі має забезпечувати охоплення всіх складників природничої освітньої галузі.

У громадянській та історичній освітній галузі передбачено такі варіанти освітніх компонентів (без зазначення обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем та вибіркових освітніх компонентів відповідно до освітніх галузей):

варіант 1 – вивчення інтегрованого курсу історії та громадянської освіти для всіх профілів у межах усіх кластерів, окрім профілів із поглибленим вивченням історії та громадянської освіти в межах соціально-гуманітарного кластера;

варіант 2 – вивчення інтегрованого курсу історії та громадянської освіти або вивчення окремих предметів історії України, всесвітньої історії та громадянської освіти для профілів із поглибленим вивченням історії та громадянської освіти в межах соціально-гуманітарного кластера.

У соціальній та здоровʼязбережувальній освітній галузі передбачено вивчення інтегрованого курсу соціальної та здоровʼязбережувальної освітньої галузі та навчального предмету «Захист України», яке може бути завершене після 11 року навчання.

Вивчення навчальних предметів та/або інтегрованих курсів технологічної та інформатичної освітніх галузей може бути завершене на кінець профільно-адаптаційного циклу для всіх профілів у межах мовно-літературного кластера, усіх профілів у межах соціально-гуманітарного кластера та профілів у межах STEM-кластера, окрім профілів із поглибленим вивченням математики, інформатики та технологій. 

Вивчення навчальних предметів та/або інтегрованих курсів мистецької освітньої галузі може бути завершене на кінець профільно-адаптаційного циклу для всіх профілів.

 

 

МОВНО-ЛІТЕРАТУРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням української мови та літератури)

 

 

Назва освітньої галузі

 

Рік навчання

 

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований курс літератур

2

3

3

3

Українська мова

2

3

3

3

АБО

Українська мова

2

3

3

3

Українська література

1

2

2

2

Зарубіжна література

1

1

1

1

ТА

Іноземна мова

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

7

9

9

9

Математична

Математика

3

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

2

2

2

Природнича

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

2

2

-

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

-

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Інформатична

Інформатика

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Технологічна

Технології

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

4

6

9

11

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

6

5

5

8

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах зазначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 2 години за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

 

 

МОВНО-ЛІТЕРАТУРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням іноземної мови)

 

 

Назва освітньої галузі

 

Рік навчання

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований курс літератур

2

2

2

2

Українська мова

2

2

2

2

АБО

Українська мова

2

2

2

2

Українська література

1

1

1

1

Зарубіжна література

1

1

1

1

ТА

Іноземна мова

3

5

5

5

УСЬОГО (мінімально) / галузь

7

9

9

9

Математична

Математика

3

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

2

2

2

Природнича

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

2

2

-

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

-

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Інформатична

Інформатика

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Технологічна

Технології

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

4

6

8

11

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

6

5

6

8

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу класів на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

             

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах зазначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 2 години за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

 

 

СОЦІАЛЬНО-ГУМАНІТАРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням історії та громадянської освіти)

 

 

Назва освітньої галузі

Рік навчання

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований мовно-літературний курс

4

4

4

4

АБО

Інтегрований курс літератур

2

2

2

2

Українська мова

2

2

2

2

ТА

Іноземна мова

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

7

7

7

7

Математична

Математика

3

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

2

2

2

Природнича

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

2

2

-

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

-

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

6

6

6

АБО

Історія України

1

2

2

2

Всесвітня історія

1

2

2

2

Громадянська освіта

1

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

6

6

6

Інформатична

Інформатика

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Технологічна

Технології

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

5

6

7

10

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

5

4

6

8

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу класів на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах зазначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 2 години за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

 

 

СОЦІАЛЬНО-ГУМАНІТАРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням географії та іноземної мови)

 

Назва освітньої галузі

Рік навчання

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований мовно-літературний курс

4

4

4

4

АБО

Інтегрований курс літератур

2

2

2

2

Українська мова

2

2

2

2

ТА

Іноземна мова

3

5

5

5

УСЬОГО (мінімально) / галузь

7

9

9

9

Математична

Математика

3

4

4

4

АБО

Алгебра

2

2

2

2

Геометрія

1

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

4

4

4

Природнича

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

ТА

Географія

-

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

5

5

3

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

 

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Інформатична

Інформатика

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Технологічна

Технології

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

4

3

5

8

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

6

3

4

6

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу класів на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах зазначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 2 години за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

 

 

STEM КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням хімії та біології)

 

 

Назва освітньої галузі

Рік навчання

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований мовно-літературний курс

4

4

4

4

АБО

Інтегрований курс літератур

2

2

2

2

Українська мова

2

2

2

2

ТА

Іноземна мова

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

7

7

7

7

Математична

Математика

3

4

4

4

АБО

Алгебра

2

2

2

2

Геометрія

1

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

4

4

4

Природнича

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

ТА

Біологія

-

3

3

3

Хімія

-

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

8

8

6

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

-

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Інформатична

Інформатика

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Технологічна

Технології

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

4

2

5

8

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

6

3

3

5

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу класів на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах зазначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 2 години за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

STEM КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням математики та фізики)

 

Назва освітньої галузі

Рік навчання

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований мовно-літературний курс

4

4

4

4

АБО

Інтегрований курс літератур

2

2

2

2

Українська мова

2

2

2

2

ТА

Іноземна мова

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

7

7

7

7

Математична

Математика

3

6

6

6

АБО

Алгебра

2

4

4

4

Геометрія

1

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

6

6

6

Природнича

 

 

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

ТА

Фізика

-

4

4

4

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

6

6

4

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

-

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Інформатична

Інформатика

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Технологічна

Технології

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

4

2

5

8

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

6

3

3

5

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу класів на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах зазначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 2 години за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

 

 

 

STEM КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням математики, інформатики, технологій)

 

Назва освітньої галузі

Рік навчання

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований мовно-літературний курс

4

4

4

4

АБО

Інтегрований курс літератур

2

2

2

2

Українська мова

2

2

2

2

ТА

Іноземна мова

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

7

7

7

7

Математична

Математика

3

6

6

6

АБО

Алгебра

2

4

4

4

Геометрія

1

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

6

6

6

Природнича

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

2

2

-

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

-

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Інформатична

Інформатика

1

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

3

3

3

Технологічна

Технології

1

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

2

2

2

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

4

3

4

8

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

6

3

3

4

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу класів на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах зазначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 2 години за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

 

 

 

Додаток 4

до Типової освітньої програми для 10–12 класів закладів загальної середньої освіти,
які забезпечують здобуття профільної середньої освіти за академічним спрямуванням (розділ 4)

 

 

Типовий навчальний план для 10–12 класів академічних ліцеїв

з навчанням мовою корінного народу або національної меншини поряд з державною мовою

чи з навчанням українською мовою та вивченням мови корінного народу або національної меншини

 

Пояснювальна записка

Типовий навчальний план є основою для складання навчальних планів закладів загальної середньої освіти, які забезпечують здобуття профільної середньої освіти за академічним спрямуванням. У ньому визначено:

  • орієнтовний перелік освітніх компонентів, що реалізують зміст відповідних освітніх галузей;
  • розподіл навчального часу за роками навчання (10, 11 і 12);
  • мінімальну кількість навчальних годин за кожною освітньою галуззю;
  • максимальний загальну кількість навчальних годин, що фінансується з державного бюджету;
  • кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності);
  • кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи);
  • кількість годин гранично допустимого навчального навантаження.

Типовий навчальний план передбачає варіативність у визначенні змісту профільного навчання відповідно до трьох кластерів (мовно-літературного, соціально-гуманітарного, STEM). Він забезпечує можливість формування індивідуальної освітньої траєкторії здобувачів освіти та задоволення їхніх освітніх потреб. Академічний ліцей може самостійно визначати конкретні навчальні предмети / курси в межах освітніх галузей згідно з обраним профілем, обсягом навчального навантаження та вимогами законодавства.

Кількість навчальних годин для вивчення української мови в навчальному плані академічного ліцею відповідно до абзацу четвертого частини третьої статті 11 Закону України «Про повну загальну середню освіти» не може бути меншою, ніж у типовому навчальному плані.

Уроки з фізичної культури, згідно із частиною четвертою статті 26 Закону України «Про фізичну культуру і спорт», є обовʼязковими і проводяться не менше трьох разів на тиждень, що відображається в навчальному плані академічного ліцею для кожного класу. Години, передбачені для фізичної культури, не враховують під час гранично допустимого навчального навантаження.

Для вивчення предмету «Захист України» в типових навчальних планах для всіх профілів передбачено 2 години тижневого навчального навантаження для 10 та 11 років навчання. Ці години не можуть бути перерозподілені на інші освітні компоненти.

Сумарна кількість годин на вивчення всіх освітніх галузей не повинна перевищувати загальнорічної кількості навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи), визначеної базовим навчальним планом профільної середньої освіти для класів (груп) закладів загальної середньої освіти, які здійснюють реалізацію Державного стандарту профільної середньої освіти за академічним спрямуванням.

Кількість годин для вивчення обовʼязкових та вибіркових освітніх компонентів у навчальному плані може бути збільшена за рахунок розподілу навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності), визначених у відповідному типовому навчальному плані.

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

Кількість годин на вибіркові освітні компоненти академічний ліцей визначає самостійно, використовуючи кількість навчальних годин визначених у типовому навчальному плані для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи).

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена академічним ліцеєм у межах зазначеного показника для відповідного року навчання  в типовому навчальному плані (в обсязі, не меншому ніж 1 година за кожним роком навчання для класів академічних ліцеїв з навчанням мовою корінного народу або національної меншини поряд з державною мовою чи з навчанням українською мовою та вивченням мови корінного народу або національної меншини) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

Вивчення навчальних предметів та інтегрованих курсів обовʼязкових освітніх компонентів здійснюється за модельними навчальними програмами, які отримали гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України», або навчальними програмами, які отримали гриф «Схвалено для використання в освітньому процесі» у встановленому законодавством порядку. 

Вивчення навчальних предметів та інтегрованих курсів вибіркових освітніх компонентів здійснюється за модельними навчальними програмами, які отримали гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України», або навчальними програмами, які отримали гриф «Схвалено для використання в освітньому процесі» у встановленому законодавством порядку, або за навчальними програмами, схваленими педагогічною радою, що містять опис результатів навчання в обсязі не меншому, ніж передбачено Державним стандартом.

Для забезпечення поглибленого вивчення предметів та інтегрованих курсів у межах відповідного профілю використовують модельні навчальні програми поглибленого рівня, а для всіх інших предметів та інтегрованих курсів – модельні навчальні програми основного рівня. Наприклад, для профілів із поглибленим вивченням географії та іноземної мови використовують модельні навчальні програми з географії та іноземної мови поглибленого рівня, а для інших предметів та інтегрованих курсів у межах цих профілів обирають модельні навчальні програми основного рівня.

У навчальному плані академічний ліцей може поєднувати різні освітні компоненти: окремі навчальні предмети та інтегровані курси, з урахуванням освітніх компонентів, визначених у відповідному типовому навчальному плані.

У мовно-літературній освітній галузі передбачено такі варіанти освітніх компонентів (без зазначення обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем та вибіркових освітніх компонентів відповідно до освітніх галузей):

для предметів та інтегрованих курсів, які охоплюють українську мову, українську та зарубіжну літературу:

варіант 1 – вивчення інтегрованого мовно-літературного курсу або вивчення української мови та інтегрованого курсу літератур для всіх профілів у межах соціально-гуманітарного кластера та STEM кластера.

варіант 2 – вивчення окремих навчальних предметів (української мови, української літератури та зарубіжної літератури) або вивчення української мови та інтегрованого мовно-літературного курсу для всіх профілів у межах мовно-літературного кластера;

для предметів та інтегрованих курсів, які охоплюють мову та літературу корінного народу або національної меншини:

варіант 1 – вивчення інтегрованого мовно-літературного курсу (мова та література корінного народу або національної меншини) у межах всіх кластерів;

варіант 2 – вивчення окремих навчальних предметів (мови корінного народу або національної меншини та літератури корінного народу або національної меншини) у межах всіх кластерів.

Мінімальна кількість годин на вивчення іноземної мови для всіх профілів, окрім тих, що передбачають поглиблене вивчення іноземної мови, становить три години на тиждень. Друга іноземна мова може бути включена до навчального плану освітньої програми за вибором академічного ліцею як вибірковий освітній компонент за рахунок годин навчального навантаження для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету.

У математичній освітній галузі передбачено такі варіанти освітніх компонентів (без зазначення обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем та вибіркових освітніх компонентів відповідно до освітніх галузей):

варіант 1 – вивчення окремих навчальних предметів (алгебри та геометрії) або вивчення інтегрованого курсу математики для всіх профілів у межах STEM-кластера та профілів із поглибленим вивченням географії та іноземної мови в межах соціально-гуманітарного кластера;

варіант 2 – вивчення інтегрованого курсу математики для всіх профілів у межах мовно-літературного кластера, профілів з поглибленим вивченням історії та громадянської освіти у межах соціально-гуманітарного кластера.

У природничій освітній галузі передбачено такі варіанти освітніх компонентів (без зазначення обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем та вибіркових освітніх компонентів відповідно до освітніх галузей):

варіант 1 – вивчення інтегрованого курсу природничої освітньої галузі для всіх профілів у межах мовно-літературного кластера, профілів з поглибленим вивченням математики, інформатики та технологій у межах STEM-кластера, профілів із поглибленими вивченням історії та громадянської освіти у межах соціально-гуманітарного кластера;

варіант 2 – вивчення інтегрованого курсу природничої освітньої галузі та географії для профілів із поглибленим вивченням географії та іноземної мови у межах соціально-гуманітарного кластера;

варіант 3 – вивчення інтегрованого курсу природничої освітньої галузі, біології та хімії для профілів із поглибленим вивченням біології та хімії у межах STEM-кластера;

варіант 4 – вивчення інтегрованого курсу природничої освітньої галузі та фізики для профілів із поглибленим вивченням фізики в межах STEM-кластера.

Вивчення інтегрованого курсу природничої освітньої галузі у другому семестрі 10 року навчання та впродовж 11 року навчання в межах STEM-кластера доповнює поглиблене вивчення окремих предметів природничої освітньої галузі відповідно до обраного профілю навчання. Зокрема, у профілях із поглибленим вивченням біології та хімії модельна навчальна програма інтегрованого курсу має охоплювати змістові модулі, розділи або теми, що забезпечують вивчення фізики та географії; у профілях із поглибленим вивченням фізики – біології, хімії та географії; у профілях із поглибленим вивченням географії – біології, хімії та фізики. Для профілів із поглибленим вивченням математики, інформатики та технологій інтегрований курс природничої освітньої галузі має забезпечувати охоплення всіх складників природничої освітньої галузі.

У громадянській та історичній освітній галузі передбачено такі варіанти освітніх компонентів (без зазначення обов’язкових освітніх компонентів за обраним профілем та вибіркових освітніх компонентів відповідно до освітніх галузей):

варіант 1 – вивчення інтегрованого курсу історії та громадянської освіти для всіх профілів у межах усіх кластерів, окрім профілів із поглибленим вивченням історії та громадянської освіти в межах соціально-гуманітарного кластера;

варіант 2 – вивчення інтегрованого курсу історії та громадянської освіти або вивчення окремих предметів історії України, всесвітньої історії та громадянської освіти для профілів із поглибленим вивченням історії та громадянської освіти в межах соціально-гуманітарного кластера.

У соціальній та здоровʼязбережувальній освітній галузі передбачено вивчення інтегрованого курсу соціальної та здоровʼязбережувальної освітньої галузі та навчального предмету «Захист України», яке може бути завершене після 11 року навчання.

Вивчення навчальних предметів та/або інтегрованих курсів технологічної та інформатичної освітніх галузей може бути завершене на кінець профільно-адаптаційного циклу для всіх профілів у межах мовно-літературного кластера, всіх профілів у межах соціально-гуманітарного кластера та профілів у межах STEM-кластера, окрім профілів із поглибленим вивченням математики, інформатики та технологій. 

Вивчення навчальних предметів та/або інтегрованих курсів мистецької освітньої галузі може бути завершене на кінець профільно-адаптаційного циклу для всіх профілів.

 

 

 

МОВНО-ЛІТЕРАТУРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням української мови та літератури,

мов і літератур корінних народів і національних меншин)

 

Назва освітньої галузі

 

Рік навчання

 

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований курс літератур (української та зарубіжної)

2

3

3

3

Українська мова

2

3

3

3

АБО

Українська мова

2

3

3

3

Українська література

1

2

2

2

Зарубіжна література

1

1

1

1

ТА

Інтегрований мовно-літературний курс (мова та література корінного народу або національної меншини)

3

5

5

5

АБО

Мова корінного народу або національної меншини

2

3

3

3

Література корінного народу або національної меншини

1

2

2

2

ТА

Іноземна мова

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

10

14

14

14

Математична

Математика

3

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

2

2

2

Природнича

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

2

2

-

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

-

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Інформатична

Інформатика

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Технологічна

Технології

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

3

3

5

8

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

4

3

4

6

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах визначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 1 година за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

 

 

МОВНО-ЛІТЕРАТУРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням іноземної мови)

 

Назва освітньої галузі

 

Рік навчання

 

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований курс літератур (української та зарубіжної)

2

2

2

2

Українська мова

2

2

2

2

АБО

Українська мова

2

2

2

2

Українська література

1

1

1

1

Зарубіжна література

1

1

1

1

ТА

Інтегрований мовно-літературний курс (мова та література корінного народу або національної меншини)

3

 

3

3

3

АБО

Мова корінного народу або національної меншини

2

2

2

2

Література корінного народу або національної меншини

1

1

1

1

ТА

Іноземна мова

3

5

5

5

УСЬОГО (мінімально) / галузь

10

12

12

12

Математична

Математика

3

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

2

2

2

Природнича

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

2

2

-

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

-

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Інформатична

Інформатика

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Технологічна

Технології

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

3

4

6

9

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

4

4

5

7

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах визначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 1 година за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

 

 

СОЦІАЛЬНО-ГУМАНІТАРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням історії та громадянської освіти)

 

Назва освітньої галузі

Рік навчання

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований мовно-літературний курс (української мови та літератури, зарубіжної літератури)

4

4

4

4

АБО

Інтегрований курс літератур (української та зарубіжної)

2

2

2

2

Українська мова

2

2

2

2

ТА

Інтегрований мовно-літературний курс (мова та література корінного народу або національної меншини)

3

3

3

3

АБО

Мова корінного народу або національної меншини

2

2

2

2

Література корінного народу або національної меншини

1

1

1

1

ТА

Іноземна мова

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

10

10

10

10

Математична

Математика

3

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

2

2

2

Природнича

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

2

2

-

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

-

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

6

6

6

АБО

Історія України

1

2

2

2

Всесвітня історія

2

2

2

2

Громадянська освіта

1

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

6

6

6

Інформатична

Інформатика

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Технологічна

Технології

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

4

4

6

9

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

3

3

4

6

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу класів на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах визначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 1 година за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

СОЦІАЛЬНО-ГУМАНІТАРНИЙ КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням географії та іноземної мови)

 

 

 

 

Назва освітньої галузі

Рік навчання

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований мовно-літературний курс (української мови, української та зарубіжної літератур)

4

4

4

4

АБО

Інтегрований курс літератур (української та зарубіжної)

2

2

2

2

Українська мова

2

2

2

2

ТА

Інтегрований мовно-літературний курс (мова та література корінного народу або національної меншини)

3

3

3

3

АБО

Мова корінного народу або національної меншини

2

2

2

2

Література корінного народу або національної меншини

1

1

1

1

ТА

Іноземна мова

3

5

5

5

УСЬОГО (мінімально) / галузь

7

12

12

12

Математична

Математика

3

4

4

4

АБО

Алгебра

2

2

2

2

Геометрія

1

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

4

4

4

Природнича

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

ТА

Географія

-

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

5

5

3

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

-

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Інформатична

Інформатика

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Технологічна

Технології

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

4

1

4

6

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

6

2

2

5

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу класів на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах визначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 1 година за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

 

 

 

 

 

 

STEM КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням хімії та біології)

 

 

Назва освітньої галузі

Рік навчання

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований мовно-літературний курс (української мови, української та зарубіжної літератур)

4

4

4

4

АБО

Інтегрований курс літератур (української та зарубіжної)

2

2

2

2

Українська мова

2

2

2

2

ТА

Інтегрований мовно-літературний курс (мова та література корінного народу або національної меншини)

3

3

3

3

АБО

Мова корінного народу або національної меншини

2

2

2

2

Література корінного народу або національної меншини

1

1

1

1

ТА

Іноземна мова

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

10

10

10

10

Математична

Математика

3

4

4

4

АБО

Алгебра

2

2

2

2

Геометрія

1

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

4

4

4

Природнича

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

ТА

Біологія

-

3

3

3

Хімія

-

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

8

8

6

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

-

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Інформатична

Інформатика

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Технологічна

Технології

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

4

1

3

6

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

3

1

2

4

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу класів на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах визначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 1 година за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

STEM КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням математики та фізики)

 

 

 

 

Назва освітньої галузі

Рік навчання

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований мовно-літературний курс (української мови, української та зарубіжної літератур)

4

4

4

4

АБО

Інтегрований курс літератур (української та зарубіжної)

2

2

2

2

Українська мова

2

2

2

2

ТА

Інтегрований мовно-літературний курс (мова та література корінного народу або національної меншини)

3

3

3

3

АБО

Мова корінного народу або національної меншини

2

2

2

2

Література корінного народу або національної меншини

1

1

1

1

ТА

Іноземна мова

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

10

10

10

10

Математична

Математика

3

6

6

6

АБО

Алгебра

2

4

4

4

Геометрія

1

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

6

6

6

Природнича

 

 

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

ТА

Фізика

-

4

4

4

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

6

6

4

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

-

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Інформатична

Інформатика

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Технологічна

Технології

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

3

1

2

6

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

4

1

3

4

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу класів на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах визначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 1 година за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

 

 

STEM КЛАСТЕР

(профілі з поглибленим вивченням математики, інформатики, технологій)

 

 

Назва освітньої галузі

Рік навчання

10

11

12

І семестр

ІІ семестр

Освітні компоненти

Кількість годин на тиждень

Мовно-літературна

Інтегрований мовно-літературний курс (української мови, української та зарубіжної літератур)

4

4

4

4

АБО

Інтегрований курс літератур (української та зарубіжної)

2

2

2

2

Українська мова

2

2

2

2

ТА

Інтегрований мовно-літературний курс (мова та література корінного народу або національної меншини)

3

3

3

3

АБО

Мова корінного народу або національної меншини

2

2

2

2

Література корінного народу або національної меншини

1

1

1

1

ТА

Іноземна мова

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

10

10

10

10

Математична

Математика

3

6

6

6

АБО

Алгебра

2

4

4

4

Геометрія

1

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

6

6

6

Природнича

Інтегрований курс природничої освітньої галузі

4

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

4

2

2

-

Соціальна і здоровʼязбережувальна

Інтегрований курс соціальної і здоровʼязбережувальної освітньої галузі

1

1

1

-

Захист України

2

2

2

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

-

Громадянська та історична

Інтегрований курс історії та громадянської освіти

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Інформатична

Інформатика

1

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

3

3

3

Технологічна

Технології

1

2

2

2

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

2

2

2

Мистецька

Мистецтво

1

1

-

-

УСЬОГО (мінімально) / галузь

1

1

-

-

Фізична культура

Фізична культура

3

3

3

3

УСЬОГО (мінімально) / галузь

3

3

3

3

Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем (навчальні предмети / інтегровані курси / міжгалузеві інтегровані курси / проведення індивідуальних консультацій, групових занять та проєктної діяльності)*

2

1

2

5

Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (навчальні предмети, у т. ч. друга іноземна мова, інтегровані курси, міжгалузеві інтегровані курси; без урахування поділу на групи)**

5

2

2

4

Усього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу класів на групи)

33+3

33+3

33+3

33+3

Загальнорічна кількість навчальних годин, що фінансуються з бюджету (без урахування поділу на групи)

36

36

36

36

Гранично допустиме навчальне навантаження

36

36

36

36

* Кількість навчальних годин для обовʼязкових освітніх компонентів за обраним профілем може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів, але не може бути перерозподілена на вибіркові освітні компоненти.

** Кількість навчальних годин для вибіркових освітніх компонентів, що фінансуються з державного бюджету (без урахування поділу на групи), яка може бути визначена закладом освіти в межах визначеного показника для відповідного року навчання (в обсязі, не меншому ніж 1 година за кожним роком навчання) і яка може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти за обраним профілем, але не може бути перерозподілена на обовʼязкові освітні компоненти, спільні для всіх профілів.

 

 

 

 

Додаток 5

до Типової освітньої програми для 10–12 класів закладів загальної середньої освіти,
які забезпечують здобуття профільної середньої освіти за академічним спрямуванням (розділ 5)

 

Перелік модельних навчальних програм

для обов’язкових освітніх компонентів, спільних для всіх профілів

 

Інтегрований мовно-літературний курс. 10–12 клас. Основний рівень.

Інтегрований курс літератур. 10–12 клас. Основний рівень.

Інтегрований курс літератур. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Українська література. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Зарубіжна література. 11–12 класи. Поглиблений рівень.

Українська мова. 10–12 класи. Основний рівень.

Українська мова. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Українська мова для класів з навчанням мовою корінного народу або національної меншини. 10–12 класи. Основний рівень.

Болгарська мова. 10–12 класи. Основний рівень.

Болгарська мова. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Гагаузька мова. 10–12 класи. Основний рівень.

Гагаузька мова. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Мова іврит. 10–12 класи. Основний рівень.

Мова іврит. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Кримськотатарська мова. 10–12 класи. Основний рівень.

Кримськотатарська мова. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Новогрецька мова. 10–12 класи. Основний рівень.

Новогрецька мова. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Польська мова. 10–12 класи. Основний рівень.

Польська мова. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Румунська мова. 10–12 класи. Основний рівень.

Румунська мова. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Словацька мова. 10–12 класи. Основний рівень.

Словацька мова. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Угорська мова. 10–12 класи. Основний рівень.

Угорська мова. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Болгарська література. 10–12 класи. Основний рівень.

Болгарська література. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Кримськотатарська література. 10–12 класи. Основний рівень.

Кримськотатарська література. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Польська література. 10–12 класи. Основний рівень.

Польська література. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Румунська література. 10–12 класи. Основний рівень.

Румунська література. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Словацька література. 10–12 класи. Основний рівень.

Словацька література. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Угорська література. 10–12 класи. Основний рівень.

Угорська література. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Інтегрований курс болгарської мови та літератури. 10–12 класи. Основний рівень.

Інтегрований курс болгарської мови та літератури. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Інтегрований курс кримськотатарської мови та літератури. 10–12 класи. Основний рівень.

Інтегрований курс кримськотатарської мови та літератури. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Інтегрований курс польської мови та літератури. 10–12 класи. Основний рівень.

Інтегрований курс польської мови та літератури. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Інтегрований курс румунської мови та літератури. 10–12 класи. Основний рівень.

Інтегрований курс румунської мови та літератури. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Інтегрований курс словацької мови та літератури. 10–12 класи. Основний рівень.

Інтегрований курс словацької мови та літератури. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Інтегрований курс угорської мови та літератури. 10–12 класи. Основний рівень.

Інтегрований курс угорської мови та літератури. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Іноземна мова. 10–12 класи. Основний рівень.

Іноземна мова. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Друга іноземна мова. 10-12 класи. Основний рівень.

Математика. 10–12 класи. Основний рівень.

Математика. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Алгебра.10–12 класи. Основний рівень.

Алгебра.11–12 класи. Поглиблений рівень.

Геометрія. 10–12 класи. Основний рівень.

Геометрія. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Інтегрований курс природничої освітньої галузі. 10-11 класи. Основний рівень (модульний та суцільний варіанти курсів)

Біологія. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Хімія. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Фізика. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Географія. 11–12 класи. Поглиблений рівень.

Інтегрований курс соціальної та здоровʼязбережувальної освітньої галузі. 10-11 класи. Основний рівень.

Інтегрований курс соціальної та здоровʼязбережувальної освітньої галузі. 10-12 класи. Поглиблений рівень.

Захист України. 10–11 класи. Основний рівень.

Інтегрований курс історії та громадянської освіти. 10–12 клас. Основний рівень.

Інтегрований курс історії та громадянської освіти. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Громадянська освіта. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Історія України. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

Всесвітня історія. 10–12 класи. Поглиблений  рівень.

Інформатика. 10 клас. Основний рівень.

Інформатика. 10–12 клас. Поглиблений рівень

Технології. 10 клас. Основний рівень.

Технології. 10–12 клас. Поглиблений рівень

Мистецтво. 10 клас. Основний рівень.

Мистецтво. 10–12 клас. Поглиблений рівень

Фізична культура. 10–12 класи. Основний рівень.

Фізична культура. 10–12 класи. Поглиблений рівень.

 

 

Додаток 6

до Типової освітньої програми для 10–12 класів закладів загальної середньої освіти,
які забезпечують здобуття профільної середньої освіти за академічним спрямуванням (розділ 5)

 

Вимоги до модельних навчальних і навчальних програм

Модельну навчальну програму і навчальну програму розробляють на основі Державного стандарту профільної середньої освіти (далі – Державний стандарт). Вона повинна:

  • ґрунтуватися на визначених стандартом ціннісних орієнтирах (пункт 4 Державного стандарту);
  • охоплювати формування наскрізних в усіх ключових компетентностях умінь (пункт 10 Державного стандарту);
  • орієнтуватися на компетентнісний потенціал відповідної галузі/галузей, що визначає здатність кожної освітньої галузі формувати всі ключові компетентності через розвиток умінь і ставлень та базові знання (Додатки № 1, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21 до Державного стандарту);
  • передбачати реалізацію вимог до обовʼязкових результатів навчання у відповідній галузі / галузях (Додатки № 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22 до Державного стандарту).

Структура модельної навчальної програми:

1. Вступна частина – пояснювальна записка, де визначено основні положення щодо ролі й значення навчального предмета / інтегрованого курсу в системі загальної середньої освіти (його мету, завдання, принципи, на яких ґрунтується програма, структуру курсу, способи реалізації цієї програми та особливості організації освітнього процесу з цього навчального предмета / інтегрованого курсу тощо).

2. Основна частина, де викладено орієнтовну послідовність досягнення очікуваних результатів навчання здобувачів освіти за роками навчання, пропонований зміст навчального предмета / інтегрованого курсу та види навчальної діяльності здобувачів освіти.

3. Прикінцева частина (за потреби), де запропоновано методичні рекомендації з реалізації цієї програми щодо особливостей організації освітнього процесу з цього навчального предмета / інтегрованого курсу), використання різних систем оцінювання (серед яких формувальне та підсумкове), рекомендовані ресурси, обладнання тощо.

Вступна частина.

У пояснювальній записці:

зазначають освітню(-і) галузь(-і), реалізацію якої(-их) забезпечує навчальний предмет / інтегрований курс;

окреслюють освітню мету навчального предмета / інтегрованого курсу, узгоджену з метою відповідної(-их) освітньої(-іх) галузі(-ей) Державного стандарту;

описують способи реалізації цієї програми та особливості організації освітнього процесу під час вивчення цього навчального предмета / інтегрованого курсу.

Формулювання мети має визначати очікувані результати навчання за певним навчальним предметом / інтегрованим курсом і відповідати вимогам до обовʼязкових результатів навчання освітньої галузі / освітніх галузей на рівні профільної середньої освіти або її окремому циклі, зокрема відображаючи вміння і якості особистості (компетентності), які мають бути сформовані через діяльність наприкінці навчання за програмою.

Для досягнення мети, визначеної в модельній навчальній програмі, потрібно окреслити дидактичні засади її реалізації, зокрема визначити завдання, через які конкретизувати способи досягнення мети та можливості навчального предмета / інтегрованого курсу для досягнення результатів навчання, визначених Державним стандартом для відповідного рівня (циклу) повної загальної середньої освіти.

Водночас мета й завдання мають ґрунтуватися на ціннісних орієнтирах, окреслених Державним стандартом профільної середньої освіти, та орієнтуватися на компетентнісний потенціал відповідної(-их) галузі(-ей).

Основна частина.

1. Очікувані результати навчання. Послідовність очікуваних результатів навчання є стрижневим компонентом модельної навчальної програми, довкола якого розгортається пропонований зміст навчального предмета / інтегрованого курсу та види навчальної діяльності, які забезпечують реалізацію програми. Очікувані результати навчання мають відповідати визначеним у Державному стандарті профільної середньої освіти вимогам до обов’язкових результатів навчання здобувачів освіти. Кожен очікуваний результат навчання має бути сформульований на основі орієнтира для оцінювання (основного або поглибленого рівня) з Державного стандарту профільної середньої освіти і містити індекс цього орієнтира.  У модельних навчальних програмах навчальних предметів та інтегрованих курсів основного рівня основою для формулювання очікуваних результатів навчання є орієнтири для оцінювання основного рівня. У модельних навчальних програмах навчальних предметів та інтегрованих курсів поглибленого рівня основою для формулювання очікуваних результатів навчання є орієнтири для оцінювання поглибленого рівня. У послідовності викладу очікуваних результатів у межах теми (розділу, модуля тощо) програми можна дотримуватися послідовності груп результатів навчання, визначених відповідними освітніми галузями в Державному стандарті.

Формулювання очікуваних результатів навчання здобувачів освіти мають відображати процес формування їх через навчальну діяльність здобувачів освіти. Для оптимального використання очікуваного результату в системі оцінювання досягнень здобувачів освіти (зокрема у формувальному оцінюванні), його опис має бути таким, що дає змогу виміряти рівень його досягнення здобувачами освіти. З огляду на це потрібно уникати формулювань на кшталт «має уявлення», «намагається» тощо.

Очікувані результати навчання окреслюють за роками навчання на основі відповідних обов’язкових результатів (орієнтирів для оцінювання) здобувачів освіти з певної(-их) освітньої(-іх) галузі(-ей), відображаючи поступ у розвитку того чи того вміння чи ставлення, послідовність його формування в динаміці освітнього процесу, ураховуючи логіку й наступність викладу змісту навчального предмета / інтегрованого курсу.

2. Пропонований зміст. Пропонований зміст може бути структуровано відповідно до компонентів базових знань відповідної(-их) освітньої(-их) галузі(-ей) та (за потреби) конкретизовано з огляду на мінімальну кількість годин навчального навантаження, визначену на відповідний навчальний предмет / інтегрований курс у типовому навчальному плані. 

3. Види навчальної діяльності. Пропоновані види навчальної діяльності повинні узгоджуватися з очікуваними результатами навчання і пропонованим змістом. Перелік їх повинен бути мінімальним й орієнтовним.

Прикінцева частина.

У прикінцевій частині модельної навчальної програми має бути описано стратегію, методичні підходи до спільної діяльності вчителя й здобувачів освіти щодо досягнення очікуваних результатів навчання з навчального предмета / інтегрованого курсу, окреслено специфічні для предмета / інтегрованого курсу методи й технології навчання, запропоновано орієнтовні ресурси, необхідні для досягнення мети, використання різних систем оцінювання (серед яких формувальне та підсумкове), інструментарій для оцінювання тощо.

У навчальній програмі має бути визначена кількість годин, яка необхідна на провадження послідовності досягнення результатів навчання здобувачів освіти з відповідних навчальних предметів (інтегрованих курсів), змісту тієї чи іншої теми (розділу, модуля тощо) та видів навчальної діяльності здобувачів освіти.

Розробник навчальної програми може:

доповнювати зміст обраної модельної навчальної програми, залучаючи регіональний компонент;

розширювати / поглиблювати або ущільнювати зміст окремих елементів (розділів, тем, модулів тощо) обраної модельної навчальної програми, зважаючи на потреби учнівства, матеріально-технічне забезпечення академічного ліцею, запити батьків, громади тощо;

вилучати окремі питання з метою уникнення надмірної деталізації змісту навчального матеріалу;

змінювати послідовність вивчення тем, запропоновану обраною модельною навчальною програмою, не порушуючи логічної послідовності досягнення результатів навчання;

доповнювати тематику практичних / творчих робіт.

Структура модельної навчальної програми

 

Назва навчального предмета / інтегрованого курсу

Роки навчання

 

Вступна частина.

 

Основна частина.

 

Клас навчання

 

Очікувані результати навчання

Пропонований зміст навчального предмета / інтегрованого курсу

Пропоновані види навчальної діяльності

Назва теми, змістової лінії, розділу, модуля тощо

 

 

 

 

Прикінцева частина.

 

 

 

 

Структура навчальної програми

 

Назва навчального предмета / інтегрованого курсу

Роки навчання

 

Вступна частина.

 

Основна частина.

 

Клас навчання

 

 

Кількість годин

Очікувані результати навчання

Пропонований зміст навчального предмета / інтегрованого курсу

Пропоновані види навчальної діяльності

 

Назва теми, змістової лінії, розділу, модуля тощо

 

 

 

 

 

 

Прикінцева частина.

 

 

Оцініть нормативно-правовий акт в цілому